Fotogalerie 2


radnice.jpg, 222kB
Druhá otrokovická radnice pod secesní fasádou skrývala též malý koloniál a obecní hostinec a stála na návsi v nároží staré tzv. mešní cesty do Tečovic.

dolniles.jpg, 153kB
U soutoku Dřevnice s Moravou v místě Horního lesa patřícího napajedelským Baltazziům stával dvůr Lesy, kterýžto spolu s blízkým Menšovem sloužil k proslulému chovu anglických plnokrevníků.

drevdomek.jpg, 152kB
První baťovské domky v Otrokovicích byly dřevěné a stály jednak v místech dnešního jezera Štěrkoviště (kolonie "Na klobásce") a u pozdějšího silničního nadjezdu. Poslední z nich byl zbořen v 90. letech 20. stol.

bahnak.jpg, 221kB
Legendární naplavování Bahňáku probíhalo od Tresného po dřevěné konstrukci s korytem nad mostem přes řeku Moravu v místech dnešní lávky směrem do bývalého lužního lesa.

naplavovani.jpg, 226kB
Unikátní momentka s naplavovanou zeminou.

pristav (2).jpg, 134kB
Původním severním vyústěním Baťova kanálu byl otrokovický přístav nad plavební komorou u uhelné elektrárny. Zde se vykládal lignit z dolu Tomáš v Ratíškovicích.

lec.jpg, 43kB
Při své pracovní návštěvě Zlína vytvořil slavný francouzský architekt Le Corbusier projekt zastavění podřevnické aglomerace, kde v Otrokovicích na Baťově navrhl v zeleni umístěné dlouhé pravoúhlé činžovní domy.

nahoru


Poslední aktualizace: 27. 11. 2023

©

design & texts František Ovesný
 
Terra-Moravia.jpg, 5,5kB